افسردگی

همه انسان ها در مقطعی از زندگی خود احساس افسردگی می کنند و معمولاً می‌توانند علت این افسردگی را به رویدادهای مشخصی ربط دهند. در ایجاد افسردگی دو نوع رویداد اهمیت ویژه دارند: فقدان(ازدست دادن) و شکست . تجربه هایی مثل از دست دادن شغل یا فوت بستگان نزدیک می توانند باعث آغاز دوره ای از غم ، خمودگی ، و تکرار دائمی بعضی افکار منفی شوند.همچنین شکست ها مثل رد شدن در امتحان و عدم موفقیت در قانع کردن فرد مورد علاقه برای ازدواج نیز می‌توانند به نومیدی و ایجاد  احساسات و افکار منفی (مثل بدبینی و خود تردیدی ) منجر شود . اکثر مردم می توانند این احساس های منفی را در عرض چند روز یا چند هفته از بین ببرند و به زندگی عادی خود بازگردند. اما برای بعضی افراد سمپتوم های (نشانه های ) افسردگی به مدت طولانی باقی می مانند و در همه جوانب زندگی آنها نفوذ می کنند. همچنین آنها در جنبه های هیجانی، رفتاری، شناختی و فیزیکی افراد تاثیر می گذارند و این تأثیر ممکن است به افسردگی بالینی منجر شود.افسردگی بالینی باعث می‌شود که فرد نتواند کارهای عادی زندگی روزمره خود را به خوبی انجام دهد.

نشانه های  هیجانی و انگیزشی افسردگی

تجربه های هیجانی افراد افسرده  منفی هستند و دیگران آنها را معمولاً غمگین ، ناامید، پریشان ، محزون ، بی نشاط و دلسرد توصیف می کنند.این افراد زود به گریه می‌افتند و دوره های گریه کردن آنها نزدیک به هم و فراوان هستند. افراد افزود معمولاً بی انگیزه هستند ،مثلاً علاقه خود را به کارهایی که تا قبل از ابتلا به افسردگی از انجام دادن آنها لذت می بردند از دست می دهند. این افراد در تعامل با دیگران یا انجام دادن کارها پیش قدم نمی شوند و رفتار عادی و آزادانه ندارند. یعنی برای انجام دادن هیچ کاری انگیزه درونی ندارند و باید تحت محرک های خارجی قرار می گیرند تا کاری را انجام دهند. (مثلاً فشار از طرف دیگران یا وظایف زندگی).افراد افسرده مرتبا می گویند که نمی خواهند از جای خود تکان بخورند و دوست دارند تنها باشند. از تمایلات جنسی آنها نیز به شدت کاسته می شود.

نشانه های شناختی افسردگی

افراد افسرده معمولاً احساس بی فایدگی ، خلا ، تهی بودن ، و نومیدی دارند . مثلاً فرد افسرده درباره توانایی های خود باور های بسیار بدبینانه دارد، معتقد است که دیگران نمی توانند کمک کنند، و مطمئن است که آینده ای تیره و تار در انتظارش است. افراد افسرده معمولا خودشان را به بی عرضگی و بی لیاقتی متهم می‌کنند، از خودشان عیب و ایراد بیجا و غیر منطقی میگیرند، خودشان را مسخره و تحقیر می کنند.بسیاری از افراد افسرده فکر میکنند که مرگ آنها به نفع اطرافیانشان است و به خودکشی فکر می کنند.این افراد تفکر غلط ، اشتباه و ناقص دارند یعنی باورهای غیر منطقی و نا موجه ای در ذهنشان وجود دارد که معمولا به تصمیم گیری های بد منجر می شود.

نشانه های رفتاری افسردگی

افراد افسرده نشانه های رفتاری نیز نشان می دهند از جمله آهسته شدن گفتار و رفتار . افراد افسرده با جملات کوتاه به دیگران جواب میدهند. آنها از لحاظ فیزیکی غیر فعال هستند، ساعت ها در رختخواب میمانند و به طور دائم به خستگی ،بی رمقی، و کمبود انرژی دچار می شوند. و حتی کوچکترین کارها نیز از آنها انرژی زیادی می گیرد.آنها جملات را به کندی بیان میکنند حرکات بدنی آنها آهسته است آهسته فکر می کنم قبل از پاسخ دادن به سوال مدت طولانی وقفه ایجاد می کنند، با صدای کوتاه حرف می زنند ، هم محتوا و هم مقدار حرف‌هایشان اندک است یا اصلا حرف نمی‌زنند و دیر واکنش نشان می‌دهند . اما بعضی از افراد افسرده ممکن است حالتی از پرتحرکی روانی -حرکتی و نشانه ای بی تابی و بی قراری نشان دهند .

نشانه های فیزیولوژیک

افسردگی معمولا بعضی از نشانه های فیزیولوژیک همراه است :

۱-اشتها و تغییر وزن در طول افسردگی بعضی افراد ممکن است کمتر یا بیشتر از گذشته بخورد یا لاغر تر یا چاق تر از قبل شوند . آنهایی که پرخوری می کنند ممکن است تا زمانی که گرسنه نیستند نیز به خوردن ادامه دهند. بعضی دیگر به خوردن علاقه ای ندارند و به همین دلیل اشتهای خود را از دست میدهد. در افسردگی شدید از دست دادن وزن ممکن است زندگی فرد را به خطر بیندازد.

۲- یبوست. ممکن است فرد چند روز پشت هم به دستشویی نرود .

۳- فرد نمی‌تواند راحت بخواب برود زود از خواب بیدار می شود در طول شب چند بار از خواب می‌پرد بی خوابی دارد و کابوسهای زیاد می بیند همه اینها باعث می‌شود و در طول روز خسته و بی‌رمق باشد .اما بعضی از افراد افسرده بیش از اندازه می خوابند آنها باید با این که ساعت ها خوابیده اند باز هم به طور مداوم احساس خستگی می کنند.

۴-اختلال در سیکل ماهانه عادی در زنان. سیکل پریود معمولاً بیشتر از معمول ادامه می یابد و زنان افسرده ممکن است یک یا چند ماه پریود نشوند.

۵- بیزاری از فعالیت جنسی. بسیاری از افراد افسرده می گویند که برانگیختگی جنسی آنها به شدت کاهش یافته است.

مشکلات رابطه ایی

در مورد این مطلب بیشتر بدانید

تمرکز

در مورد این مطلب بیشتر بدانید

وسواس

در مورد این مطلب بیشتر بدانید

جهت نوبت دهی یا مشاوره آنلاین با ما
فهرست