اوتیسم ASD(درخودماندگی)

 

نقض در ارتباط و تعامل اجتماعی.

نقض در ارتباط و تعامل اجتماعی یکی از بارزترین ویژگی های اختلال طیف اوتیسم است. افراد مبتلا به ASD در استفاده از رفتارهای غیر کلامی (مثلاً تماس چشمی، میمیک صورت) ، ناتوانی دارند و نمیتوانند تعامل اجتماعی و ارتباط میان فردی را تنظیم کنند. آنها به ندرت به دیگران نزدیک می شوند، و تقریباً هرگز در سلام کردن به دیگران پیش قدم نمی شود و به هنگام حرف زدن با دیگران یا جدا شدن از آنها ، به چشمان طرف مقابل نگاه نمی‌کنند. در کودکان خردسال این پدیده به صورت عدم علاقه و آشکار به دوست یابی، حفظ دوستی، یا سایر انواع ارتباط میان همسالان ظاهر می شود. کودکان مبتلا به اوتیسم ظاهراً نمی توانند قصد و نیت یا هیجان های دیگران را درک کنند و به طور کلی ، نسبت به کارهای دیگران بی اعتنا هستند.این حالت باعث شده است که بعضی روانشناسان بالینی عقیده داشته باشند که کودکان اوتیستیک نمی توانند ذهن خوانی داشته باشند، یعنی نمی توانند نیات، خواسته ها و باورهای دیگران را حدس بزنند یا درک کنن این ناتوانی باعث می شود که آنها نتوانند بفهمند که چرا بعضی مردم بعضی کارها را انجام میدهند.کودکانی که به سطوح خفیف‌تر اوتیسم مبتلا هستند ممکن است متوجه شوند که کدام ژست های فیزیکی و کدام میمیک ها یا حرکات صورت با کدام احساسات و هیجانات ارتباط دارند.مثلا متوجه می‌شوند که اخم کردن نشانه خشم یا عدم تایید است اما متوجه نمی شوند که چرا دیگران هیجان خاصی را نشان می دهند ، مثلا متوجه نمی شوند که چرا کودک بغل دستی  آنها ناگهان داد میکشند و بعد از آن که گریه میکند.

رفتارها ، علایق ، و فعالیت های محدود و تکراری . یکی از ویژگی های کلی افراد مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم این است که معمولاً رفتار ها و علایق، و فعالیت های بسیار محدود و تکراری و کلیشه‌ای دارند . آنها در کودکی به تعداد انگشت شماری از اسباب بازی ها علاقه ای خاص نشان می دهند .آنها اسباب بازی های خود را بارها و بارها و دقیقا به یک شکل پشت سر هم می چینند و اگر کسی روتین آنها را به هم بزند یا به آنها اجازه ندهد به روتین   خود ادامه دهند بسیار ناراحت می شوند. به نظر می‌رسد که نیاز به یکنواخت بودن صرفاً به وسایل شخصی ختم نمی شود.مثلاً اگر جای مبلمان خانه عوض شود یا از مسیر دیگری غیر از مسیر همیشگی به مدرسه بروند به شدت ناراحت می شوند.مثلا ، اگر پدر در سر راه مدرسه مسیر خود را عوض کند و جلوی خودپرداز یک بانک لحظه توقف کند، آنها به شدت مشوش می‌شوند و قشقرق راه می‌اندازند.

کودکان مبتلا به ASD به اشیای بی جان علاقه خاص و عمیقی پیدا می کنند مثلاً، به کلید سنگ وسایل مکانیکی و ابزارهایی که دست زدن به آنها احساس خاصی در حس لامسه ایجاد می کند (مثلاً، قاشق صافی و مریضی سطح یک سنگ هستند) . این کودکان معمولاً با اسباب بازی ها بازی نمی کنند و به هنگام بازی نیز بازی نمادین ندارند . یک ویژگی کلی دیگر اوتیسم حرکات بدنی کلیشه ای است،مثل دست زدن، بشکن زدن، به جلو و عقب رفتن در صندلی جلو و عقب یا به چپ و راست حرکت دادن بالاتنه به هنگام ایستادن یا بالا و پایین بردن خود.این رفتارهای تکراری ظاهراً برای خود تحریکی هستند و گاهی آنقدر شدید و قوی می‌شوند که ممکن است آسیب فیزیکی ایجاد کند، مثل گاز گرفتن دستان و انگشتان ،کوبیدن سر به دیوار یا جاهای دیگر، کشیدن موها و خاراندن خود.

علل اختلال طیف اوتیسم

در سال‌های ۱۹۶۰ باور بر این بود که رفتار اوتیستیک در اثر تربیت سرد و نامهربانانه والدین ایجاد می شود . این نگرش صرفا رنج والدین را بیشتر می‌کرد والدینی که به اندازه کافی در اثر سر و کله زدن به کودک مشکل داره خود تحت فشار و رنج بودند. مطالعات بعدی این نگرش را نفی کردند و معتقد شدند که والدین کودکان مبتلا به اوتیسم با والدین کودکان سالم، از لحاظ نحوه تربیت فرزند هیچ تفاوتی ندارد . با این همه علت اختلال طیف اوتیسم هنوز به خوبی معلوم نشده است،هرچند شواهد نشان می‌دهد که یک عنصر ژنتیک وجود دارد. عوامل محیطی نیز می تواند بروز آن کمک کنند ،مثل خطرات دوران جنینی (مثلاً بیماری های عفونی در مادر حامله) . ترکیبات مختلف عوامل ژنتیک با عوامل محیطی باعث می‌شوند اختلالات طیف اوتیسم ، از لحاظ سمپتوم ها و شدت آنها بسیار متفاوت باشند.

مشکلات یادگیری

در مورد این مطلب بیشتر بدانید

اختلالات شخصیتی

در مورد این مطلب بیشتر بدانید

وسواس

در مورد این مطلب بیشتر بدانید

جهت نوبت دهی یا مشاوره آنلاین با ما
فهرست