آیا می خواهید احساس یک شخص را بهتر کنید؟ پس احساساتش را تصدیق کنید

گفتن « درکت می کنم که چرا چنین احساسی داری» حالت روحی فرد را بهتر می کند و عواطف مثبت او را افزایش می دهد.

اوایل امسال، محققان دانشگاه پن استیت مطالعه ای با عنوان «چطور می شود که فرایند دلداری دادن به دیگران با شکست مواجه می شود» را منتشر ساختند . این مطالعه، به بررسی موثرترین ( و بی اثرترین) روش های دلداری دادن و حمایت از فرد پریشان احوال می پردازد. در ماه مارس سال 2020 گزارشی در مورد این پژوهش نوشتم، با این عنوان که «چرا تصدیق کردن بهترین راه برای نشان دادن این است که شما برای طرف مقابل خود ارزش و اهمیت قائلید».

محققان این مطالعه ( تیان، سولومون و بریسنی، 2020) دریافتند که تایید و تصدیق احساسات یک فرد با استفاده از پیام های حمایت آمیزِ شخص محور  (با محوریت شخص)  موفقیت بیشتری را در فرایند آرام کردن  و تسلی دادن به یک شخص در پی خواهد داشت و واکنش روانی کمتری را شاهد خواهیم بود. زیرا که در این روش، به شخص پریشان احوال می فهمانید که حالت عاطفی منفی او را درک می کنید و سعی بر متقاعد کردن آن شخص برای تغییر دادن احساساتش ندارید.

برای مثال، پیام های حمایتی تصدیق کننده و تایید آمیز عبارت است از گفتن جملاتی نظیر: «حق داری که در این باره عصبانی باشی» یا « درک می کنم که چرا این شرایط باعث احساس نگرانی و پریشانی ات شده است». از سویی دیگر، پیام های حمایت آمیزی که احساسات فرد را تایید نمی کنند یا سعی بر متقاعد کردن شخص برای تغییر دادن احساسش دارند (برای مثال، «چرا این قدر احساساتی شده ای؟»، «مسئله مهمی نیست» یا «از لاک بیا بیرون، ولش کن») معمولا نمی توانند فرد را آرام کنند و منجر به یک واکنش می شوند.

شواهد حاکی از آن است که تایید و تصدیق احساس طرف مقابل توصیه خوبی است.

اخیراً مطالعه ای در خصوص تاثیر تصدیق و عدم تصدیق احساسات شخص پریشان احوال که در دانشگاه دولتی اوهایو] ( بِنیتز، هووارد و چیوان]، 2020) انجام شد، مجدداً بر قدرت تسلّی بخشیِ جمله « درک می کنم که چرا چنین احساسی داری» و همدردی کردن با شخصی که دچار احساسات منفی مانند عصبانیت، غم، ترس، یا تنفر است را تاکید نمود. این مقاله اخیرا در مجله روان شناسی مثبت به چاپ رسیده است. بر طبق توضیحات محققان: « تایید و تصدیق نشان دهنده این است که تجارب طرف مقابل را می فهمید و درک می کنید، حال آن که  با عدم تایید و تصدیق، صحت و اعتبار تجربه فرد را نادیده می انگارید».

در یکی از شاخه های این مطالعات چندبخشی، تیم پژوهشی دانشگاه اوهایو بر احساسات منفی خشم و عصبانیت تمرکز نمودند. آن ها از 307 مشارکت کننده در مطالعه خواستند که به مدت پنج دقیقه درباره تجربه خشم و عصبانیت شدید خود در گذشته بنویسند. سپس از مشارکت کننده خواسته شد که خاطره خود از آن لحظه خشم و عصبانیت شدیدشان را به طور شفاهی تعریف کنند. محققان دریافتند که «عواطف مثبت تمام شرکت کنندگان در هنگامی که داشتند فکر می کردند و درباره عصبانیت خود می نوشتند، کاهش یافت».

به برگزارکنندگان این مطالعه آموزش داده شده بود بعد از آن که مشارکت کنندگان درباره تجارب منفی خود نوشتند و احساسات منفی شان را با صدای بلند شرح دادند، با بیان جمله ای تاییدآمیز (مانند «کاملاً می فهمم که چرا آن مسئله شما را عصبانی کرد» یا عبارتی حاکی از عدم تایید ( مانند، «من نمی فهمم چرا آن مسئله باعث عصبانیت شما شد») به روایت هر یک از مشارکت کنندگان عکس العمل نشان دهند.

محققان مشاهده نمودند که: «عدم تایید منجر به کاهش بیشتر عواطف مثبت می شود و باعث می شود که بعد از بازگویی اوقات خشم و عصبانیت، حال روحی فرد دیرتر و به صورت ناقص رو به راه شود». بالعکس، آن ها دریافتند که تایید و تصدیق خشم و عصبانیت یک شخص باعث می شود که حال روحی او بهتر شود و عواطف مثبت در موقعیتی که شخص آن عواطف منفی مربوط به خاطرات گذشته را تجربه کرده است، بیشتر می شود.

در کنفرانس خبری در ماه 14 دسامبر، محقق ارشد، جنیفر چیوانس از دپارتمان روان شناسی دانشگاه  اوهایو در کنفرانس خبری  ابراز داشت: هنگامی که شما احساسات منفی را بازگو می کنید، آن احساسات و عواطف منفی دوباره برمی گردند. اما اگر طرف مقابلتان، صحبت های شما را تایید کند، باعث می شود که عواطف مثبت شما بیشتر گردد. تایید کردن، از عواطف افراد حمایت می کند و باعث می شود که فرد به طور مشتاقانه در تعاملات میان فردی باقی بماند و پروسه درمان را ادامه دهد.

نکته مهم: پژوهش های پیشین ( شِنک و فروزِتی، 2011) نشان دادند «مشارکت کنندگانی که پاسخ های حاکی از عدم تایید دریافت کردند، به طور قابل توجهی میزان بالایی از عواطف منفی را تجربه کردند. با این حال، بِنیتز، هوارد و چیوانس در پژوهش اخیر خود (2020) در مورد تاثیر تایید و عدم تایید بر عاطفه مثبت و منفی، این نظریه را که تایید یا عدم تایید بر عاطفه منفی تاثیرگذار است، تایید نکردند».

محققان ابراز داشتند که به طور کل، نتایج ما بررسی ارزشمندی درباره رابطه بین دستکاری های آزمایشیِ تایید و عدم تایید و عواطف ارائه داده اند. امیدواریم که یافته های ما، مقدمه ای برای پژوهش های آتی باشد و تکرارپذیری نتایج کمک نماید که تناقض ها در پیشینه پژوهشی را روشن سازیم و شرح دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست